Sok sokowi nierówny, jak rozpoznać oryginał?
Sok sokowi nie równy ponieważ potocznie zwykło się nazywać sokiem większość napojów zawierających w składzie sok. A niekiedy nawet wystarczy narysować na opakowaniu owoce aby zmylić klienta. Świadomość społeczeństwa z każdym rokiem jest co raz większa, jednak w dalszym ciągu dajemy się nabierać na sztuczki marketingowe. Kupujemy sok a okazuje się w domu, że w butelce znajduje się produkt, który jedynie zawiera jego domieszkę. Czym zatem jest sok?
Co to jest sok?
Sokiem nazywamy płynny produkt, który w całości został wyprodukowany z owoców lub warzyw. Nie powinien zawierać wzmacniaczy smaku, świeże soki nie zawierają także konserwantów. Może za to posiadać dodatki witamin i cukru. Nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, dlatego opnie na temat picia soków są dosyć kontrowersyjne. Spożywanie nadmiernej ilości dosładzanych soków i nektarów może powodować powstawanie chorób. Szklanka soku pomarańczowego może zawierać aż 7 łyżeczek cukru, odpowiada to ok 30 g. Z uwagi na fakt, że według różnych źródeł dzienne zapotrzebowanie na cukier dla dziecka wacha się w przedziale od 3 – 5,5 łyżeczki cukru, spożywamy go zdecydowanie za dużo. O wiele lepiej wygląda sytuacja ze świeżymi sokami.
Kiedy warto pić świeże soki
Dane liczbowe dotyczące zawartości cukru przemawiają na korzyść soków świeżo wyciskanych. Patrząc na rosnąca liczbę ludzi borykających się z cukrzycą, nie ulega wątpliwości, że jego nadmiar w codziennej diecie szkodzi naszemu zdrowiu. W trosce o nie powinniśmy sięgać po soki świeżo wyciskane, które są dobrą opcją na drugie śniadanie, podwieczorek czy po prostu jako źródło witamin.
Świeże soki są zdrową opcją dla każdego z nas. Można je samemu komponować w zależności od preferencji smakowych lub korzystać z gotowych opcji jednodniowych dostępnych w sklepach. Soki można wyciskać przy użyciu sokowirówki lub wyciskarki do soków. To także doskonała opcja na kuracje oczyszczające czy detoksy w trakcie, których przez kilka dni spożywa się jedynie świeżo wyciskane soki warzywne i warzywno-owocowe.
Najnowsze komentarze