Zwiększona dawka witaminy b2, a zdrowie człowieka
Ryboflawina (inaczej witamina b2) to związek organiczny, który został odkryty w 1920 roku. Naturalnie pojawia się w jednej z tych postaci: wolnej ryboflawiny, albo pochodnych: dinukleotydu flawinoadeninowego oraz mononukleotydu falwinowego.
Wpływ na ludzki organizm
Witamina b2 bardzo mocno wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Odpowiada bowiem za procesy redukcji i utleniania w organizmie. To dzięki niej uwalniane zostają magazynowane składniki odżywcze. Wpływa na pracę układów: nerwowego, pokarmowego, odpornościowego oraz oddechowego. Ma właściwości regeneracyjne, dlatego tkanki skóry, włosów i paznokci są mocne i odżywione. Zapobiega pojawianiu się zaćmy u osób starszych. A u młodszych wpływa na prawidłowy wzrost. Bierze udział w metabolizmie witamin b3 i b6. Aktywuje żelazo, kwas foliowy. Wpływa na prawidłowy wzrost płodu, dlatego szczególnie zaleca się jej zwiększone dawkowanie w trakcie ciąży oraz laktacji. Odpowiada za wzorowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Norma, czyli ile…
Wiemy dobrze, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy spożywać urozmaicone posiłki. Jak zatem wyliczyć zapotrzebowanie na witaminę b2? Bardzo prosto!
Średnia dawka spożycia na dobę dla mężczyzny to- 1, 3 mg na dobę, a kobiety-1, 1 mg. Panie oczywiście muszą pamiętać, by w okresie ciąży spożywać nieco więcej produktów z ryboflawiną-1, 4 mg, a w okresie karmienia-1, 6 mg.
A co, jeśli zwiększę dawkę….
Wiele osób zastanawia się, jednak ryboflawina nadmiar, czy można przedawkować? Rozum podpowiadałby, że jak każdą substancję, także i z witaminami, należy zachować rozsądek. Jednak w przypadku ryboflawiny nie musimy się zbytnio martwić.
Witamina b2 rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie nie możemy jej magazynować w ciele. Zostaje usunięta z organizmu, wraz z moczem. Zatem dobowo nie jesteśmy w stanie przekroczyć dopuszczalnej normy spożycia.
Ryboflawina nadmiar nie występuje nawet wówczas, gdy zwiększymy o sto mg spożycie i będzie ono długotrwałe. Oczywiście w literaturze podaje się, że w skrajnych sytuacjach mogą pojawić się nudności oraz wymioty, jednak w codziennym życiu trudno to zaobserwować.
Najnowsze komentarze