Wpływ ciąży na psychikę i koncentrację kobiety
„Błogosławiony stan” jakim jest ciąża to okres, w którym ciało kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję. Zwiększa się masa ciała, pojawiają się męczące objawy somatyczne takie jak nudności, wymioty czy bóle kręgosłupa. Ciąża to także liczne zmiany w psychice każdej kobiety: mogą pojawić się wahania nastroju, senność, zmęczenie czy częste uczucie głodu. Czas ciąży zmienia nie tylko urodę czy wygląd zewnętrzny ale również wpływa na mózg kobiety. Sposób, w jaki ciąża oddziałuje na mózg i psychikę kobiety to zagadnienie szczególnie interesujące naukowców. Wyniki ich badań są interesujące i fascynujące ponieważ pozwalają lepiej poznać stan, w którym znajduje się kobieta. Jak ciążą zmienia mózg kobiety?
Kurczenie się mózgu i zaburzenia koncentracji
Ciąża powoduje kurczenie się mózgu i to nawet o sześć procent! W okresie do pół roku po porodzie mózg wraca do swej poprzedniej objętości jednak to odkrycie brytyjskich naukowców pozwala zrozumieć, że ciąża naprawdę zmienia mózg i realnie na niego wpływa. Skutkiem tych zmian mogą być częstsze zaburzenia koncentracji, niemożność skupienia uwagi czy zaburzenia pamięci. Są one związane również ze spadkiem energii ale warto wiedzieć, że raczej nie są groźne i nie powinny stanowić powodu do obaw.
Inne zmiany
Według naukowców, skurczony mózg to niejedyna zmiana, która pojawia się podczas ciąży. Do innych należy wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu miłości. To właśnie dzięki niemu kobieta staje się spokojna, ufna i gotowa przyjmować miłość. Hormon ten wydziela się w okresie ciąży i połogu a także gdy kobieta karmi piersią. W ten sposób mózg przygotowuje kobietę do pełnienia roli matki.
Podczas ciąży wzrasta również aktywność w korze przedczołowej co oznacza, że kobiety lepiej radzą sobie z tzw. wielozadaniowością i wykonywaniem wielu obowiązków naraz, mają także podzielną uwagę. Kobiety w ciąży lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem i zapamiętywaniem twarzy szczególnie twarzy mężczyzn a ciąża i macierzyństwo wymuszają również zmiany struktury mózgu. Warto także zauważyć, że kobiety w czasie ciąży stają się bardziej czujne co według naukowców jest pozostałością z czasów pierwotnych kiedy ciężarna kobieta często zostawała sama i musiała umieć szybko rozpoznać zagrożenie oraz na nie zareagować.
Podane wyżej przykłady, owoc pracy naukowców i ekspertów dowodzą, że ciąża realnie zmienia mózg kobiety i wpływa na jej życie. I chociaż badań dotyczących wpływu okresu ciąży na mózg kobiety pojawia się coraz więcej to wciąż nie wszystkie intrygujące kwestie zostały wyjaśnione.
Najnowsze komentarze