Na czym polegają usługi spedycyjne
Mówiąc o transporcie, mamy na myśli oczywiście przewóz różnorodnych ładunków za pomocą środków transportu lądowego, morskiego czy powietrznego z miejsca nadania (magazyny, centra logistyczne, fabryki, przedsiębiorstwa produkcyjne) do docelowego odbiorcy (zakłady przetwórcze, sklepy, hurtownie, odbiorcy indywidualni). Nie każdy wie, jednak na czym polegają usługi spedycyjne a czasem wręcz są one kojarzone właśnie z tym, co określa się mianem transportu. Spedycja Białystok to jednak nie jest to samo, to pojęcie znacznie szersze i oprócz samego transportu obejmuje wszystkie działania związane z przygotowaniem towaru do wysyłki, jego składowaniem, załatwieniem formalności itp.
Krótka historia spedycji
Spedycja powstała w XV wieku wraz z pojawieniem się nowych praw, czyli prawa składu (przywilej nadawany miastu i pozwalający na zmuszenie przejeżdżających przez miasto kupców do wystawienia na sprzedaż przewożonych towarów) i przymusu drożnego (obowiązek poruszania się kupców po określonych drogach). Skutkiem owych przywilejów były długie przestoje w trasie i w efekcie straty dla przejeżdżających kupców. To z kolei doprowadziło do wykształcenia się specjalistycznych usług, tzw. pozornych nabywców – ich zadaniem było składanie oświadczeń o nabyciu towaru, pozostającego nadal u poprzedniego właściciela. Następnie ów pozorny nabywca wysyłał „zakupiony” towar w miejsce wskazane przez pierwotnego właściciela i na jego koszt. Pozorny nabywca zajmował się również organizacją transportu towarów – to on wybierał drogę, środek transportu, składował towary, przygotowywał je do transportu a nawet konwojował do miejsca docelowego. Pozorny nabywca był więc zatem swoistym pośrednikiem w transporcie towaru. Wyspecjalizowane firmy spedycyjne wykształciły się natomiast w czasach rewolucji przemysłowej, kiedy zaczęto produkować coraz więcej i poszukiwano nowych rynków handlowych. W efekcie kupcy i fabrykanci często korzystali z usług polegających na planowaniu transportu. Z czasem firmy te zaczęły zajmować się również kompleksową organizacją transportu.
Pojazdy używane w spedycji
Ważnym elementem wszystkich działań spedycyjnych jest wybór właściwego środka transportu: należy wówczas wziąć pod uwagę specyfikację konkretnego zlecenia, termin wykonania usługi oraz charakterystykę przewożonego ładunku. Dobry pojazd powinien być bezawaryjny oraz ekonomiczny. Na rynku spedytorzy mogą wybierać spośród różnorodnych środków transportu. Środki te można podzielić na uniwersalne i specjalizowane. Środki uniwersalne umożliwiają transport różnych ładunków, takich jak towary z branży spożywczej, przemysłowej, elektronicznej, chemicznej itp. Środki transportu specjalizowane umożliwiają przewóz ładunków określonego typu a więc są przystosowane wyłącznie do ładunków specjalistycznych.
Najbardziej powszechne są samochody z nadwoziem furgonowym i skrzyniowym. Tego typu pojazdami mogą być przewożone bardzo różne ładunki takie jak towary użytkowe, asortyment spożywczy, meble czy nawet żywe zwierzęta. Pojazdy takie mają zamontowane uchwyty, które uniemożliwiają samodzielne przesuwanie się ładunku.
W spedycji używane są także naczepy, przyczepy, pojazdy typu cysterna, silosy, samochody dostawcze (wykorzystywane np. do transportu miejskiego), pojazdy typu chłodnia lub pojazdy służące do transportu wyspecjalizowanego, np. betoniarki.
Najnowsze komentarze