Co powoduje nadmiar fosforanów w akwarium?
W każdym akwarium w wodzie występuje wiele substancji chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju mikroklimatu wewnątrz zbiornika. Oprócz powszechnie kojarzonych azotanów, które stanowią ostatni etap cyklu azotowego, drugimi substancjami, pojawiającymi się w wodzie są fosforany. Często początkujący akwaryści nie są świadomi występowania tych substancji w wodzie, a mają one olbrzymie znaczenie dla podwodnego życia.
Fosforany w akwarium – czy są bezpieczne?
Zacznijmy od pytania: skąd się biorą fosforany w wodzie? Mogą się pojawiać z różnych źródeł: z niezjedzonych pokarmów, obumarłych roślin i alg, rybich odchodów, soli akwariowych itp.
W jaki sposób ich zawartość wpływa na życie w wodzie? Dla ryb fosforany nawet w większych ilościach są raczej nieszkodliwe. Mimo to finalnie mogą stanowić spory problem. Zbyt wysokie stężenie fosforanów powoduje rozrost glonów, które wyczerpują tlen w wodzie, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do problemów z oddychaniem ryb. Warto zatem regularnie testować poziom tych przydatnych związków, korzystając z gotowych zestawów testowych.
Najnowsze komentarze